O mnie

Potrafię słuchać ludzi oraz sprawiać, że nasza rzeczywistość zmienia się na lepsze. Najbardziej cieszę się, gdy udaje się zrealizować pomysł, który ma realny, pozytywny wpływ na życie krakowian. Dlatego w 2010 roku zostałem radnym miasta Krakowa. W latach 2014-2018 byłem wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa, a w latach 2018-2022 jej przewodniczącym. W 2018 roku uzyskałem największą liczbę głosów w historii wyborów do krakowskiej rady. Zaufało mi 11 561 mieszkańców historycznej dzielnicy Śródmieście.

Mam nadzieję, że nie zawiodłem tego zaufania. Jestem współtwórcą krakowskiego Budżetu Obywatelskiego, reformy Dzielnic, nowego Statutu Krakowa, inicjatorem projektowania partycypacyjnego. Działam na rzecz zwiększenia uczestnictwa obywateli w zarządzaniu sprawami publicznymi. Działając w Radzie Miasta Krakowa opracowałem ponda sto aktów prawa miejscowego, byłem również współautorem senackiego projektu Ustawy o metropolii krakowskiej. Do moich najważniejszych  inicjatyw zaliczyć mogę m. in.: wdrożenie programu refundacji in vitro w Krakowie. Wierzę, że Polska może być domem dla wszystkich Polaków, niezależnie od ich poglądów. Dlatego przeciwstawiam się przypadkom nietolerancji i pogardy wobec drugiego człowieka.

Działalność publiczna koresponduje z moim wykształceniem i zawodem. Jestem doktorem nauk o polityce i administracji, adiunktem w Instytucie Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, wykładowcą Studium im. Pawła Adamowicza Collegium Civitas w Warszawie. Napisałem wiele publikacji i artykułów naukowych z zakresu partycypacji społecznej i samorządu terytorialnego, m.in. wydaną w 2022 roku książkę: „Dzielnice Krakowa ich rola i znaczenie w ustroju samorządowym miasta”.

Pasjonuję się ogrodnictwem, w tym uprawą roślin egzotycznych, co w naszym kapryśnym klimacie nie należy do łatwych zadań. To hobby dzielę z moją żoną Justyną. Interesuję się również historią i kulturą – w szczególności historią Krakowa oraz Europy Środkowej. Moim ulubionym artystą jest Gustav Klimt. Lubię rodzinne podróże do Włoch, włoską kuchnię i dobre wino.

Urodziłem się w Krakowie, pochodzę z rodziny mieszkającej w tym mieście od pokoleń. Kiedyś mieszkałem na osiedlu Dąbie potem Olsza II, dziś na Prądniku.

Bliscy mówią, że jestem słowny, odpowiedzialny i pracowity. I po krakowsku stateczny. Jest w tym nieco prawdy.